Meditácia
Meditácia je činnosťou, kedy jednotlivec ovláda alebo trénuje myseľ alebo vyvoláva určitý stav vedomia, a to buď na to, aby získal určitý prínos, alebo aby myseľ jednoducho uznala jeho obsah bez toho, aby sa stotožnila s týmto obsahom alebo ako koniec sám o sebe.
Termín meditácia sa týka širokej škály postupov, ktoré zahŕňajú techniky navrhnuté na podporu relaxácie, budovanie vnútornej energie alebo životnej sily (qi, ki, prana atď.), a na rozvíjanie súcitu, lásky, trpezlivosti, veľkorysosti a odpustenia. Iná forma meditácie sa zameriava na bezproblémovo udržiavanú koncentráciu zameranú na jediného človeka, ktorej cieľom je umožniť praktizujúcemu užívať si nezničiteľný pocit blaha a zdravia v každodennom živote.
Slovo meditácia nesie v rôznych kontextoch rôzne významy. Meditácia sa praktizuje od staroveku ako súčasť mnohých náboženských tradícií a viery. Meditácia často zahŕňa vnútorné úsilie o samoreguláciu mysle nejakým spôsobom. Meditácia sa často používa na vyčistenie mysle a uľahčenie mnohých zdravotných problémov, ako je vysoký krvný tlak, depresia a úzkosť. Môže byť vykonávaná sediac alebo aktívnym spôsobom – napríklad budhistickí mnísi zahŕňajú podvedomie vo svojej každodennej činnosti ako formu výcviku mysle. Modlitbové koráliky alebo iné rituálne predmety sa bežne používajú počas meditácie s cieľom sledovať alebo pripomínať praktizujúcemu niektoré aspekty tohto tréningu.
Meditácia môže zahŕňať vytvorenie emocionálneho stavu na účely analýzy tohto stavu – ako je hnev, nenávisť atď. – alebo kultivovanie konkrétnej mentálnej odpovede na rôzne javy, ako sú súcit. Zahŕňa aj opakovanie mantry. Mantra je vybraná na základe jej vhodnosti pre individuálneho meditujúceho, je to hymnus alebo časť textu, prípadne nejaké slovo, ktorá sa odriekava pri meditácii a slúži na zvukovú vibráciu.